Olympijský triumf Kantilény

Po sedmi letech se Kantiléna, sbor dětí a mládeže při filharmonii Brno, vydala na evropskou sborovou olympiádu, konanou tentokrát v německém Magdeburgu ve dnech 5. – 12. července 2015.

 

Své pěvecké a interpretační umění předvedla Kantiléna na 2nd European Choir Games & Grand Prix of Nations ve třech kategoriích:

Mládežnické sbory,

Duchovní hudba,

Smíšené, ženské a mužské sbory.

 

Sbormistři Michal Jančík a Jakub Klecker vybrali z řad současných i bývalých členů Kantilény 46 zpěvaček a jednoho zpěváka, kteří poměřili své síly se 100 dalšími sbory z 35 zemí světa.

 

Tříkolový systém sbory postupně kvalifikoval do vyšších soutěžních kol v pořadí Open competition, Champions competition a Grand Prix of Nations.

 

Díky nadprůměrnému bodovému hodnocení mezinárodní poroty, Kantiléna postoupila z Open competition přímo do Grand Prix, a to hned ve dvou kategoriích: Mládežnické sbory a Smíšené, ženské a mužské sbory.

V obou kategoriích triumfovala Kantiléna v Grand Prix of Nations zlatými medailemi.

 

V kategorii Duchovní hudba, jejíž nejvyšší soutěží byla Champions competition, si Kantiléna vyzpívala absolutní vítězství.

 

Kantiléna připravila pestrý soutěžní program, čítající skladby od renesance až po současnost, aby tak ukázala šíři svého repertoáru. Porotu nejvíce zaujalo nastudování skladeb současných autorů: brněnského skladatele Miloše Štědroně (cyklus Sursum deorsum) a finského skladatele Pekky Kostiainena (Revontulet).

 

Magdeburg 2015