Kantiléna se zúčastní 67. ročníku mezinárodní hudební soutěže v Llangollenu

Na závěr letošní koncertní sezóny se brněnský dětský sbor Kantiléna vydá na Mezinárodní hudební soutěž v Llangollenu (Wales, Velká Británie), která si za 67 let své nepřetržité existence získala světovou prestiž a každoročně se jí účastní umělci z celého světa. Sbor se soutěže již v minulosti jednou zúčastnil (v roce 1972). Byla to jedna z  prvních zahraničních soutěží, na které se vydal. Tentokrát se sbor do Llangollenu vypraví v počtu 80-ti zpěváků a rozsahem půjde o doposud největší akci v historii sboru za jeho více než 55-tiletou tradici.

Významnou finanční podporu sboru na tuto akci poskytl primátor Statutárního města Brna pan Roman Onderka. 

Sbor byl vybrán do čtyř soutěžních kategorií:

1) Mladší dětský sbor (do 12 let)
2) Starší dětský sbor (do 18 let)
3) Mládežnické sbory (18 – 25 let)
4) Ženské sbory (věk neomezen)

Vzhledem k velkému věkovému rozpětí jednotlivých kategorií se soutěže zúčastní kromě koncertního sboru (ad 2)) i přípravné oddělení Kantilénka (ad 1)) vedené sbormistrem Mgr. Michalem Jančíkem a také ženský sbor složený z bývalých členek sboru (ad 3) a 4)), vytvořený pouze pro tuto jedinou příležitost, který povede MgA. Jakub Klecker, hlavní dirigent a umělecký vedoucí sboru.

Kantiléna se jako jediný český sbor na soutěži utká s pěveckými sbory z Velké Británie, Hongkongu, Nového Zélandu, Ruska, Číny, USA, Indonésie, Filipín či JARu. V zájmu reprezentace České republiky i města Brna bude soutěžní i nesoutěžní program zaměřen na české, potažmo brněnské autory. Zazní skladby Petra Ebena, Evžena Zámečníka, Petra Řezníčka či Petra Janovského a zcela novou skladbu pro sbor napsal při příležitosti soutěže i významný brněnský skladatel prof. Miloš Štědroň.

Kantiléna byla rovněž požádána, aby v pátek 12.7. 2013 zahájila svým vystoupením významný večerní koncert nazvaný „Verdi 200“, připomínající 200 let od narození slavného skladatele, na němž zazní mimo jiné i známé Verdiho Requiem.

Za mnoho let své existence si soutěž vybudovala významné postavení mezi dalšími světovými sborovými soutěžemi a navštívilo ji mnoho význačných osobností – např. královna Alžběta II., princ Charles či operní hvězda Luciano Pavarotti, po němž je pojmenována hlavní trofej soutěže. 

Finanční podpora:

primátor statutárního města Brna Bc. Roman Onderka, MBA.
Kooperativa pojišťovna, a.s.
ASN HAKR Brno, s.r.o.
Vega Vita Brno, s.r.o.

Kantiléna, sbor dětí a mládeže při Filharmonii Brno

http://www.kantilena.cz/

67th Llangollen International Musical Eisteddfod (9. – 14.7. 2013)

http://international-eisteddfod.co.uk/

Lenka Zlámalová