Kantiléna - turné po Chorvatsku

Pěvecký sbor z Brna uspořádal na Trsatu neobyčejný večer

Je těžké říct, která z předvedených děl byla lepší - duchovní nebo světský cyklus, lidové písně či skladby Antonína Dvořáka.

RIJEKA:

Pěvecký sbor Kantiléna z Brna, který během 59 let svojí existence vystupoval pod vedením renomovaných dirigentů, spolupracoval s řadou orchestrů a současných skladatelů, a dnes působí pod Filharmonií Brno, vystoupil tento týden v Rijece, v Chorvatské čítárně na Trsatu. Je skutečně veliká škoda, že v publiku neseděli všichni riječtí sbormistři (i když některé jsme potkat mohli), ale i sboristé, protože příležitost slyšet dívčí sbor, který je schopen v neveliké koncertní dvoraně předvést katedrální zvuk se nám nenaskytne často. Mladistvý sboru - téměř polovina jsou, řekněme, ještě děti - přijel s dirigentem Jakubem Kleckerem (1982), který se sborem spolupracuje od roku 1993, nejprve jako zpěvák, poté jako asistent sbormistra, a varhaníkem Jakubem Janštou, jenž sbor tentokrát doprovázel na klavír. 

Je těžké říct, která z předvedených děl byla lepší - duchovní cyklus, v němž zazněly i skladby Palestriny, Faurého, Gounoda či Mendelssohna nebo světský cyklus s lidovými písněmi a skladbami Antonína Dvořáka.

Sbor pod vedením Jakuba Kleckera předvedl nejvyšší úroveň souznění hlasů - křišťálově čistých prvních a zvonivých druhých sopránů a sofistikovaných prvních a druhých altů. Díky dokonalé intonaci a rytmické přesnosti sbor působil jako ansámbl v němž existuje absolutní rovnováha mezi jednotlivými částmi, které společně znějí jako harmonický akord nějakého nástroje. Nenucenost, lehkost, perfektní hlasy a kultivovaný projev - sbor Kantiléna se na Trsatu postaral o neobyčejný zážitek.

Pokud bychom měli zmínit několik informací z bohaté historie sboru - Kantiléna vystoupila na více než 1 500 koncertech v 17 evropských zemích, USA, Kanadě, Rusku a Japonsku; zvítězila na mnohých soutěžích v Evropě i ve světě - je absolutním vítězem soutěže v Arezzu (Itálie, 1981), Neerpeltu (Belgie 1984 a 2006), v roce 2008 získala dvě zlaté medaile na Světové sborové olympiádě v Grazu, v roce 2015 potom získala zlaté medaile v kategoriích Mládežnické sbory, Smíšené, mužské a ženské sbory a stala se absolutním vítězem v kategorii Duchovní hudba.

Koncert v Rijece byl součástí turné po Chorvatsku, nad jehož organizací převzalo záštitu České velvyslanectví.

Svjetlana HRIBAR