Vítej, zlatý hattricku!

Kantiléna, sbor dětí a mládeže při Filharmonii Brno, zavítala po dvou letech na 3rd European Choir Games, konané tentokrát v lotyšské Rize ve dnech 16. - 23. 7. 2017, kde vybojovala 3 zlaté medaile.

Sbormistři Michal Jančík a Jakub Klecker vybrali z řad současných i bývalých členů Kantilény 49 zpěvaček a dva zpěváky, kteří poměřili své síly s více než 150 dalšími sbory z 36 zemí světa. Letošního ročníku se Kantiléna zúčastnila jako jediný sbor z České republiky.

Své pěvecké a interpretační umění předvedla Kantiléna ve třech kategoriích:

Mládežnické sbory, Duchovní hudba bez doprovodu, Smíšené, ženské a mužské sbory.

V návaznosti na předloňské úspěchy v Magdeburgu nemusel sbor již procházet tříkolovým systémem a byl zařazen do soutěže těch nejlepších - Grand Prix of Nations. Úskalí tohoto přímého postupu mezi sborovou špičku však spočívalo v jediném možném soutěžním výkonu v každé kategorii.

Mezinárodní porotu složenou z významných skladatelských a sbormistrovských osobností zaujala nejen přesná intonace, bohatá dynamika, zvuková vyváženost, ale také přesvědčivá výrazovost a interpretace.Na základě vysokého bodového hodnocení byl sbor oceněn třemi zlatými medailemi.

Díky mimořádným soutěžním výsledkům byla Kantiléna jako jeden z mála sborů oslovena k účasti na exkluzivním galakoncertu "Crossing the Bridges" v Areně Riga přenášeném v přímém přenosu lotyšskou národní televizí. Atmosféra 8 tisíc aplaudujicích diváků byla pro Kantilénu nezapomenutelným zážitkem.

Účast na olympiádě by nebyla možná bez štědré podpory Statutárního města Brna a Ministerstva kultury ČR.

Úspěšnější ukončení 61. sezony si Kantiléna nemohla přát.